Маргарита Семко, вихователь
Таужненського закладу дошкільної освіти
Заняття з емоційно-ціннісного розвитку з дітьми різновікової групи (за творами В.Сухомлинського)
Мета:
|
Знайомити дітей з творами
В.Сухомлинського. Вчити слухати оповідання, казку, розуміти зміст, оцінювати
вчинки героїв. Формувати вміння висловлювати головну думку твору, знаходити
порівняння. Вчити взаємодіяти в різних видах діяльності. Ознайомити зі
словами, які означають риси характеру. Розвивати увагу, моральні якості,
вміння працювати в колективі. Виховувати повагу до матері, до праці,
доброзичливість, бажання робити добрі справи.
|
Матеріал:
|
портрет В.Сухомлинського,
казки, оповідання, сонце, квітка, іграшковий поїзд, картинки «Професії», 2
скриньки світлого і темного кольору, фішки чорні і білі.
|
Хід заняття
1. Привітання
(Діти стають у
коло і виконують вправу «Доброго ранку!»)
Доброго ранку – сонцю і птахам!
Доброго ранку – мамі і тату!
Доброго ранку всім усміхненим людям!
І добро буде сяяти зранку до вечора!
Мотивація заняття
-
Що ми щойно побажали
один одному?
-
А що таке доброта?
-
Яких людей називають
добрими?
-
Які добрі слова ви
знаєте?
-
Читання прислів’я: «При
сонечку – світло, а при матінці – добре».
Бесіда з дітьми
Вихователь:
-
Що спільного між
сонячним світлом і любо’ю матері?
(Вихователь прикріплює на дошці сонце і просить дітей перерахувати риси
своїх мам, від яких дітям стає тепло і світло. Діти називають, а вихователь
біля променів записує)
-
Якими словами ви
зустрічаєте маму, коли вона повертається додому?
(Відповідь
дітей)
Вихователь:
-
Сьогодні на занятті
ми познайомимося з казкою В.Сухомлинського «Сьома дочка».
-
Хто ж такий
В.Сухомлинський? (Вихователь розповідає
дітям про В.Сухомлинського)
Читання казки «Сьома дочка»
Запитання і
завдання до казки:
-
Якою була сьома
дочка? Чим відрізняється від своїх сестер?
-
Як ви гадаєте, що
важче: говорити красиво чи робити красиві вчинки?
-
З чим порівнюють своє
чекання сестри?
-
Що ви робите для мами,
коли вона втомлюється?
Дидактична гра « Квітка допомоги»
На дошці
прикріплена ромашка.
Вихователь:
-
Як ви, діти,
допомагаєте мамі? (Діти шукають
відповідні картинки і прикріплюють до пелюсток квітки)
Фізкультхвилинка
Раз! Два! Всі
присіли,
Потім вгору підлетіли.
Три! Чотири!
Нахилились,
Із струмочка дружно
вмились
П'ять! Шість! Всі веселі
Кружимось на
каруселі.
Сім! Вісім! В поїзд
сіли,
Ніжками затупотіли.
Дев'ять! Десять! Відпочили
Дружно всі присіли.
Вихователь:
-
Чи любите ви
мандрувати? Де бували з батьками? На чому подорожували?
-
А зараз я пропоную
дати паровозний гудок (іграшковий поїзд)
-
Чух-чух-чух! Ту-ту-ту!
-
І відправитись у
подорож з Петриком, героєм оповідання В.Сухомлинського «Кожна людина повинна…»
Читання оповідання «Кожна людина повинна…»
Бесіда за
прочитаним:
-
Куди їхав Петро з
мамою?
-
Як називається ліжко
у вагоні?
-
Як побудовано
оповідання? (розмова двох людей
називається діалогом)
-
Про що розмовляли син
і мама?
-
Що відповіла мама?
-
Чому не міг заснути
Петрик?
-
Як ви думаєте – що
означає бути людиною і чи це важко?
-
Давайте ми подумаємо,
які хороші риси характеру ви маєте, і які заважають вам бути справжніми людьми?
Дидактична гра «Скриньки»
(Вихователь пропонує
дітям у темну скриньку покласти чорну фішку, яка символізує рису характеру,
котрої діти хотіли б позбутися, у світлу – білу фішку, тобто, ту рису (хорошу),
котру б діти хотіли залишити собі)
Вихователь:
-
Зараз я закрию темну
скриньку і викину ключ, щоб погані риси ніколи не повернулися до нас. А от світлу скриньку я залишу відкритою, щоб
ми мали змогу додавати до неї хороші риси, які протягом перебування в дитячому
садку у нас будуть іще з’являтися.
Дидактична гра «Чия доля краща?»
(Діти стають у коло отримують картинки
з малюнками звірів, птахів. Кожен від імені зображеного розповідає, що у нього
незвичне. Потім діти міняються картинками і розповідають, що станеться коли
лісові мешканці перевтіляться один в одного (мураха не вміє лікувати дерева,
дятел – не збудує мурашник).
Вихователь:
-
Чи хотіли б ви помінятися
друзями, батьками? (Робить висновок, що в долі кожного є щось незвичайне, тому потрібно
цінувати те, що є)
Творче завдання «Талант і професія»
Пояснити прислів’я:
«Добрий чоловік без роботи, що
бджола без меду».
Дітей ділимо на групи, розкладаємо малюнки представників різних професій.
Вихователь:
-
Якими талантами
повинні володіти представники цих професій, щоб їх робота приносила радість
людям? (лікар – лагідно ставиться до
людей, вихователь – любить дітей, кухар – смачно готує).
Вихователь:
-
Дітки, сьогодні на
занятті ми познайомилися з творами Василя Сухомлинського «Сьома дочка» та
«Кожна людина повинна...». Ви були дуже активні та уважні. Я сподіваюся, так як
і герої цих творів, ви будете зігрівати теплом все довкола, завжди
випромінювати радість та робити лише добрі справи!
ВідповістиВидалитиСподобався прийом переосмислення своїх рис характеру .Використаю в свої роботі.